Corel X4

CorelDRAW Graphics Suite to bardzo dobry pakiet graficzny, który zawiera wszystko co jest potrzebne do profesjonalnego tworzenia i edycji grafiki, a także składu niewielkich dokumentów.

Trzon pakietu stanowią CorelDRAW X4 - do edycji grafiki wektorowej oraz Photo-Paint X4 - do edycji grafiki rastrowej. W skład pakietu wchodzą ponadto: Corel PowerTRACE X4 - narzędzie do konwersji obrazów bitmapowych na wektorowe oraz Corel CAPTURE X4 - do zrzutów ekranowych.

Nowa wersja zawiera przeszło 50 nowych funkcji w stosunku do X3 m.in. live text formatting (formatowanie tekstu w locie), font identification (identyfikacja czcionek), independent page layers (niezależne warstwy dla poszczególnych stron), interactive tables (interaktywne tabele) i wiele innych.

Najważniejsze nowości wersji X4

 

 • Live text formatting (formatowanie tekstu w locie) - CorelDRAW Graphics Suite X4 wprowadza podgląd użytych opcji formatowania tekstu zanim ostatecznie zaaplikujemy je do dokumentu, dzięki czemu zyskujemy na czasie podczas dobierania fontów, ich rozmiarów, czy chociażby odpowiadających nam sposobów wyrównywania treści.
 • Font identification (identyfikacja czcionek) - CorelDRAW Graphics Suite X4 integruje się z WhatTheFont, usługą identyfikacji czcionek online z MyFonts.com, co przyśpiesza odnalezienie zestawów fontów już użytych w różnorakich dokumentach graficznych.
 • Independent page layers (niezależne warstwy dla poszczególnych stron) - zaawansowana kontrola i edycja warstw niezależnie dla każdej strony dokumentu.
 • Interactive tables (interaktywne tabele) - nowe, interaktywne narzędzie tabel w CorelDRAW Graphics Suite X4 pozwala na tworzenie oraz importowanie tabel w celu uzyskania efektywnego układu strony dla tekstu i grafiki.
 • Integracja z CorelDRAW ConceptShare - oparta na środowisku Web opcja ConceptShare umożliwia dzielenie się w czasie rzeczywistym projektami i pomysłami z współpracownikami, czy klientami z poziomu obszaru roboczego użytkownika
 • Wsparcie dla nowych formatów plików - CorelDRAW Graphics Suite X4 : Microsoft Office Publisher, Word 2007, Illustrator CS3, Photoshop CS3, PDF 1.7 (Acrobat 8), DXF i DWG, oraz Corel Painter X.
 • Profesjonalne szablony - CorelDRAW Graphics Suite X4 zawiera 80 profesjonalnie przygotowanych szablonów z możliwością dowolnej edycji, każdy z nich z przypisami autorów m.in. wyjaśniającymi powody zastosowania określonych rozwiązań, czy z radami odnośnie przygotowania własnych projektów opartych na tych już gotowych.
 • Specialized fonts (specjalistyczne fonty) - poszerzona gama czcionek.
 • Nowy ekran powitalny - szybki dostęp do ostatnio edytowanych dokumentów, szablonów, czy samouczków wideo.
 • Wsparcie dla plików RAW - możliwość bezpośredniego importu plików RAW z aparatu cyfrowego (około 300 obsługiwanych aparatów, podgląd w czasie rzeczywistym, szybkie poprawianie kolorów, czy jakości zdjęcia - z poziomu Corel PHOTO-PAINT X4 i CorelDRAW X4).
 • Straighten image ("prostowanie" obrazu): Szybkie i łatwe wyrównywanie w PHOTO-PAINT obrazów krzywo zeskanowanych lub sfotografowanych (podgląd zmian w czasie rzeczywistym), od razu z opcją automatycznego przycinania.

AutoCAD

AutoCAD – program tworzony i rozpowszechniany przez firmę Autodesk, wykorzystywany do dwuwymiarowego (2D) i Trójwymiarowego (3D) komputerowegowspomagania projektownia. Specjalizowane wersje AutoCADa (np. AutoCAD Mechanical) umożliwiają również wykonywanie grafiki inżynierskiej 2,5D, metodą FBM.

Pierwotnie wykorzystywany był tylko przez mechaników, jednak z czasem został rozszerzony i aktualnie jest używany przez architektów i innych projektantów dzięki temu, że firma Autodesk rozszerzyła program o wiele specjalistycznych "nakładek" np.: AutoCAD Electrical, AutoCAD Mechanical, Mechanical Desktop, Architectural Desktop, Civil Design itp. AutoCAD jest w tym wypadku podstawą do której dołączone są biblioteki, funkcje, interfejsy specyficzne dla danej branży.

Formaty plików

Pliki rysunków programu AutoCAD posiadają rozszerzenie DWG, oraz jego odpowiednik w ASCII - DXF. Pliki DWG stały się standardem de facto dla aplikacji CAD. Pliki DWG często nie są kompatybilne między poszczególnymi wersjami AutoCAD. DWG jest formatem binarnymi własnościowym firmy Autodesk. Dokumentacja dotycząca formatu nie jest udostępniana innym producentom oprogramowania w celu ograniczenia konkurencji na rynku i utrzymania pozycji momopolitycznej. Programy innych producentów mogą używać plików w tym formacie dzięki inżynierii wstecznej.

                                                                              

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop – rozbudowany program graficzny przeznaczony do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej i jednocześnie flagowy produkt firmy Adobe Systems. Adobe Photoshop jest dostępny na platformy Mac OS i Windows. Występuje w trzech wydaniach – Elements, Standard i Extended. Projekty zapisywane są w formacie plików PSD.

 

Inscape

Inkscape – darmowy program do tworzenia grafiki wektorowej, stworzony w ramach projektu GNU. Pozwala na tworzenie przede wszystkim symboli, znaków towarowych i logotypów produktów/firm/stowarzyszeń oraz tworzenie ikon czy postaci komiksowych. Jest odpowiednikiem popularnego, płatnego programu CorelDRAW.

 

Gimp

GIMP (GNU Image Manipulation Program) – darmowy program do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej. Umożliwia malowanie, usuwanie tła obrazu (wycinanie), usuwanie obiektów ze zdjęć (klonowanie), zmianę rozmiaru i perspektywy oraz obrót obrazów, dokonywanie różnych operacji na kolorach, łączenie obrazów poprzez warstwy/maski oraz konwertowanie różnych formatów plików graficznych. Jest odpowiednikiem popularnego, płatnego programu Adobe Photoshpo. Pracuje w systemach Linux, Mac OS, Windows, a rozpowszechniany jest na licencj GNU GPL. Nie obsługuje standardu CMYK, pozwalając jedynie na jego symulację. Obsługuje przestrzeń kolorów RGB oraz odcienie szarości.