Prawa konsumentów - prelekcja

W dniu 24.05.2022 r. odbyła się prelekcja z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumentów, Panią Agnieszką Drzewoską – Kovač, tematem spotkania było:
Zakupy przez Internet - prawa konsumenta. 
Poruszane były między innymi takie zagadnienia jak:
- kim jest konsument?
- reklamacja towaru,
- zwrot towaru w sklepie stacjonarnym,
- zwrot towaru w sklepie internetowym,
Organizator spotkania: Monika Sarwińska

Dzień Nowych Technologii w Edukacji 2022

To inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych
w pracy dydaktycznej.
W naszej szkole ten dzień odbył się z udziałem kl. I G, gdzie uczniowie mogli poznać proces trójwymiarowego wytwarzania.
Nauczyciel: Monika Sarwińska

„Lekcje z Temidą”

W dniu 08.02.2022 r. w ramach programu „Lekcje z Temidą" odbyły się zajęcia mające na celu podniesienie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży.
Uczniowie dowiedzieli się między innymi:
- gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa,
- jak reagować na prześladowanie w szkole i Internecie,
- jakie prawa ma konsument,
Została również przeprowadzona rozmowa o odpowiedzialności za treści publikowane w Internecie.
Program finansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
Dziękujemy za aktywny udział: kl. I G, kl. III FoF, kl. III FN oraz nauczycielom.
Spotkanie zorganizowała: Monika Sarwińska

Lekcje z ZUS 2021/2022

W dniu 26.11.2021 r. odbyły się „Lekcje z ZUS”, w których udział wzięli uczniowie kl. IV G, jest to projekt edukacyjny, prowadzony przez ZUS, a skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Poruszane były między innymi, takie tematy jak: czym są ubezpieczenia, co wynika z opłacanych składek. Lekcje poprowadziła Pani Marta Markun, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji Oddziału ZUS w Tomaszowie Maz.
„Lekcje z ZUS” to projekt pod patronatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dziękujemy i zapraszamy na kolejne.
Spotkanie zorganizowała: Monika Sarwińska

Wycieczka do Krakowa

Dnia 23 września uczniowie z klasy 3G oraz 3FoF wraz z nauczycielkami p. Małgorzatą Piłat, p. Agnieszką Pełką, p. Martyną Rękorajską oraz p. Justyną Piątek  udali się na wycieczkę do Krakowa.

Młodzież naszej szkoły pod okiem przewodnika  zwiedziła Zamek Królewski na Wawelu- symbol Krakowa, Kościół Mariacki z przepięknym ołtarzem autorstwa Wita Stwosza, Uniwersytet Jagielloński i Katedrę Wawelską.

Katedra na Wawelu jest miejscem koronacji i pochówku królów Polski oraz wiecznego spoczynku ich rodzin, pary prezydenckiej, narodowych bohaterów i wieszczów oraz biskupów.

Uczniowie udali się na spacer po Rynku Głównym zwiedzając Sukiennice-wielką halę targową oraz rozpoznawalny symbol Krakowa pomnik Adama Mickiewicza. Z wieży mariackiej rozbrzmiał dla nas hejnał mariacki, smok wawelski zionął na nas ogniem a dotykając lewą ręką serca Dzwonu Zygmunta zapewniliśmy sobie wg. legendy szczęście w miłości .

Przy słynnej ulicy Franciszkańskiej 3, odwiedziliśmy popularne Okno Papieskie, na którym widnieje wizerunek Ojca Świętego Jana Pawła II.

Dzień minął nam bardzo szybko w miłej i wesołej atmosferze. Pogoda i humory dopisały.

Zadowoleni bezpiecznie wróciliśmy do Tomaszowa.

Integracja zespołów klasowych udała się znakomicie.

 

 

„Mobilność uczniów ZSP nr 6 drogą do kariery zawodowej”

Uczniowie zakwalifikowani do projektu pt. „Mobilność uczniów ZSP nr 6 drogą do kariery zawodowej”, realizowanego w ramach projektu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego, na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe uczestniczyli w wycieczkach krajoznawczych umożliwiających poznanie bogactwa kulturowego i przyrodniczego Grecji.

W czasie wolnym od praktyk zawodowych młodzież wzięła udział w rejsie statkiem Elisabeth Cruises po wodach Zatoki Pagasitigos. Praktykanci zawitali na wyspę Trikeri by zwiedzić monastyr Trójcy Świętej, w którym do lat 80-tych XX wieku w tajemnicy przed światem wieziono kobiety. Historia tego miejsca wywarła na wszystkich ogromne wrażenie.

Kolejnym punktem programu kulturowego był spacer Wąwozem Enipeas do wodospadu tworzącego dwa zielono-rdzawe jeziorka zwane Wannami Afrodyty. Według mitologii greckiej bogini miłości odbywała w nich kąpiele przed spotkaniami ze swoim ukochanym Adonisem. Młodzież odwiedziła także schronisko Stavros na łące górskiej, z której rozciągają się piękne widoki na wyższe partie masywu Olimp z jego najwyższym szczytem Mitikasem oraz na całą Riwierę Olimpijską.

W kolejnym dniu uczniowie spędzili wolny czas w Sarym Pantelejmonie - maleńkiej zabytkowej greckiej wiosce w prefekturze Pieria. Wioseczka będąca żywym skansenem jest ulokowana na stokach masywu Olimp na wysokości 500 m n. p. m. Rozciąga się z niej piękna panorama. Tradycyjne greckie domki wzbudzają zachwyt - są pobudowane bardzo gęsto, a między zabudowania wciskają się wąskie uliczki pokryte kocimi łbami. W centrum wioski stoi zabytkowy kościół św. Pantelejmona. W tutejszych sklepikach praktykanci zaopatrzyli się w drobne upominki, np. popularne tutaj miody z kumaro i kasztanowca jadalnego.

Bardzo istotnym punktem programu kulturalnego była wycieczka na Meteory, będące połączeniem cudu natury z geniuszem dawnych budowniczych. Meteory to majestatyczne kilkusetmetrowe masywy skalne, z usadowionymi na szczytach wiekowymi klasztorami (monastyrami), wyglądającymi, jakby były zawieszone w chmurach. Praktykanci wysłuchali opowieści o genezie powstania i założeniach religii prawosławnej, zwiedzili Klasztor Św. Warłama oraz odwiedzili pracownię ikon by poznać proces ich pisania.

Ostatnim punktem programu kulturowego było zwiedzanie Salonik – drugiego pod względem wielkości miasta greckiego. Jego dziedzictwo kulturowe doceniła organizacja UNESCO wpisując kilkanaście obiektów na listę światowego dziedzictwa kulturowego. Młodzież podziwiała panoramę miasta z punktu widokowego na Białej Wieży oraz odwiedziła charakterystyczne punkty na mapie Salonik, takie jak: Plac Arystotelesa, Rotunda i Łuk Triumfalny Galeriusza, ruiny Forum Romanum, Bazylika Św. Dymitra, łaźnie oraz Uniwersytet im. Arystotelesa.

Zajęcia zawodowe grafików w Grecji - PO WER 2021

Młodzież kształcąca się w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej wzięła udział w praktykach zawodowych w Grecji z projektu pt. „Mobilność uczniów ZSP nr 6 drogą do kariery zawodowej” nr 2020-1-PL01-KA102-079245, realizowanego w ramach projektu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego, na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Uczniowie tworzyli projekty z wykorzystaniem oprogramowania Adobe Creative. Praktykanci odwiedzili także Municipal Art Gallery of Larissa by poznać dzieła greckiego artysty Yannis’a Gaitisa. Największe wrażenie wywoła wystawa zatytułowana „The crowd and the loneliness”.

„Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

W dniu dzisiejszym uczniowie z zawodu technik grafiki i poligrafii cyfrowej otrzymali certyfikaty potwierdzające umiejętności nabyte w projekcie „Z ZSP nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim na europejski rynek pracy”, w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Staże wakacyjne

W okresie od 24.06. do 19.07. uczennice 2 klasy uczące się w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej odbywały staże zawodowe w firmie M3Media, gdzie poznały praktyczną stronę zawodu grafika i poligrafa. Uczennice korzystały z wielu nowoczesnych urządzeń, poszerzyły swoją wiedzę a także zyskały doświadczenie. Wykonywały pieczątki, przypinki, banery, zaproszenia, oklejały firmowy samochód oraz nadrukowały własne projekty na case telefonów. Zachęcamy uczniów klas drugich i trzecich do uczestnictwa w projekcie Strefa zawodowców – rekrutacja trwa.