Kreatywna szkoła

Miło nam poinformować,

iż Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6 zakupił pakiet 300 licencji imiennych Kreatywny Start dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich Liceum Sztuk Plastycznych oraz klas jeden – trzy Technikum nr 5 w zawodach: technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik fotografii i multimediów. O zakupie licencji zdecydował Starosta Tomaszowski Pan Mariusz Węgrzynowski i Zarząd Powiatu Tomaszowskiego. Ta decyzja umożliwi pełną realizację podstawy programowej.

W ramach licencji uczniowie będą mogli korzystać w domu przez okres 12 miesięcy z 28 aplikacji wchodzących w skład pakietu Adobe Creative Cloud między innymi Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign, Adobe Premiere, Adobe Animate i wiele innych.

Corel Draw

CorelDRAW - to program graficzny, który zawiera wszystko co jest potrzebne do profesjonalnego tworzenia i edycji grafiki wektorowej np. logo, flagi, znaki, godła itp., a także składu niewielkich dokumentów. Interfejs oprogramowania jest czytelny i przyjazny dla użytkownika. Tworzone pliki są zapisywane z rozszerzeniem CDR, ale program umożliwia zapis do innych formatów między innymi PDF. W programie można tworzyć pliki postscriptowe, które wykorzystuje się między innymi do wycinania na ploterach tnących.

AutoCAD

AutoCAD – program tworzony i rozpowszechniany przez firmę Autodesk, wykorzystywany do projektowania komputerowego CAD, wykorzystywany przez inżynierów, architektów specjalistów z branży budownictwa itp. Oprogramowanie pozwala na tworzenie rysunków 2D oraz 3D. Pliki rysunków programu AutoCAD posiadają rozszerzenie DWG, oraz jego odpowiednik w ASCII - DXF. Pliki DWG stały się standardem de facto dla aplikacji CAD. Pliki DWG często nie są kompatybilne między poszczególnymi wersjami AutoCAD. DWG jest formatem binarnymi własnościowym firmy Autodesk.

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop – rozbudowany program graficzny przeznaczony do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej i jednocześnie flagowy produkt firmy Adobe Systems. Adobe Photoshop jest dostępny na platformy Mac OS i Windows. Projekty zapisywane są w formacie plików PSD. W programie Photoshop można również wykonywać grafiki GIF oraz edytować filmy.

Adobe Ilustrator -  oprogramowanie służące do obsługi grafiki wektorowej umożliwiające pracę nad różnymi projektami, od grafik internetowych i przeznaczonych na urządzenia przenośne po logo, ikony, ilustracje książkowe, opakowania produktów i billboardy. Rozbudowany interfejs pozwala na szybką pracę i łatwość obsługi.

Adobe InDesign to jeden z najlepszych w branży programów do projektowania stron i układu materiałów — zarówno przeznaczonych do druku, jak i cyfrowych. Pozwala tworzyć piękne projekty graficzne zawierające typografię z najlepszych na świecie zbiorów czcionek i obrazów dostępnych w usłudze Adobe Stock. Umożliwia szybkie udostępnianie treści i opinii w plikach PDF. Pomaga zarządzać produkcją dzięki usłudze Adobe Experience Manager. Program InDesign oferuje wszystko, co jest potrzebne do tworzenia i publikowania książek, czasopism cyfrowych, książek elektronicznych, plakatów, interaktywnych plików PDF i innych publikacji.

Impozycjoner

Impozycjoner – to program wspomagający wykonywanie impozycji (montażu elektronicznego) plików typu pdf. Służy do montażu akcydensów oraz druków wielokartkowych (książek). Program Impozycjoner występuje w trzech podstawowych wariantach i ich kombinacjach. Oprogramowanie obsługuje prawie wszystkie maszyny drukarskie.