Miło nam poinformować,

iż Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6 zakupił pakiet 300 licencji imiennych Kreatywny Start dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich Liceum Sztuk Plastycznych oraz klas jeden – trzy Technikum nr 5 w zawodach: technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik fotografii i multimediów. O zakupie licencji zdecydował Starosta Tomaszowski Pan Mariusz Węgrzynowski i Zarząd Powiatu Tomaszowskiego. Ta decyzja umożliwi pełną realizację podstawy programowej.

W ramach licencji uczniowie będą mogli korzystać w domu przez okres 12 miesięcy z 28 aplikacji wchodzących w skład pakietu Adobe Creative Cloud między innymi Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign, Adobe Premiere, Adobe Animate i wiele innych.

.

Model szkoły 3D przygotowany w programie Blender przez uczniów klasy 4G Kamila Banaszczyka, Michała Goździka i Jakuba Tokarskiego w ramach przedmiotu Modelowanie i drukowanie 3D pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych Pani mgr Małgorzaty Piłat.

Dnia 23 września uczniowie z klasy 3G oraz 3FoF wraz z nauczycielkami p. Małgorzatą Piłat, p. Agnieszką Pełką, p. Martyną Rękorajską oraz p. Justyną Piątek  udali się na wycieczkę do Krakowa.

Młodzież naszej szkoły pod okiem przewodnika  zwiedziła Zamek Królewski na Wawelu- symbol Krakowa, Kościół Mariacki z przepięknym ołtarzem autorstwa Wita Stwosza, Uniwersytet Jagielloński i Katedrę Wawelską.

Katedra na Wawelu jest miejscem koronacji i pochówku królów Polski oraz wiecznego spoczynku ich rodzin, pary prezydenckiej, narodowych bohaterów i wieszczów oraz biskupów.

Uczniowie udali się na spacer po Rynku Głównym zwiedzając Sukiennice-wielką halę targową oraz rozpoznawalny symbol Krakowa pomnik Adama Mickiewicza. Z wieży mariackiej rozbrzmiał dla nas hejnał mariacki, smok wawelski zionął na nas ogniem a dotykając lewą ręką serca Dzwonu Zygmunta zapewniliśmy sobie wg. legendy szczęście w miłości .

Przy słynnej ulicy Franciszkańskiej 3, odwiedziliśmy popularne Okno Papieskie, na którym widnieje wizerunek Ojca Świętego Jana Pawła II.

Dzień minął nam bardzo szybko w miłej i wesołej atmosferze. Pogoda i humory dopisały.

Zadowoleni bezpiecznie wróciliśmy do Tomaszowa.

Integracja zespołów klasowych udała się znakomicie.

Uczniowie zakwalifikowani do projektu pt. „Mobilność uczniów ZSP nr 6 drogą do kariery zawodowej”, realizowanego w ramach projektu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego, na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe uczestniczyli w wycieczkach krajoznawczych umożliwiających poznanie bogactwa kulturowego i przyrodniczego Grecji.

W czasie wolnym od praktyk zawodowych młodzież wzięła udział w rejsie statkiem Elisabeth Cruises po wodach Zatoki Pagasitigos. Praktykanci zawitali na wyspę Trikeri by zwiedzić monastyr Trójcy Świętej, w którym do lat 80-tych XX wieku w tajemnicy przed światem wieziono kobiety. Historia tego miejsca wywarła na wszystkich ogromne wrażenie.

Kolejnym punktem programu kulturowego był spacer Wąwozem Enipeas do wodospadu tworzącego dwa zielono-rdzawe jeziorka zwane Wannami Afrodyty. Według mitologii greckiej bogini miłości odbywała w nich kąpiele przed spotkaniami ze swoim ukochanym Adonisem. Młodzież odwiedziła także schronisko Stavros na łące górskiej, z której rozciągają się piękne widoki na wyższe partie masywu Olimp z jego najwyższym szczytem Mitikasem oraz na całą Riwierę Olimpijską.

W kolejnym dniu uczniowie spędzili wolny czas w Sarym Pantelejmonie - maleńkiej zabytkowej greckiej wiosce w prefekturze Pieria. Wioseczka będąca żywym skansenem jest ulokowana na stokach masywu Olimp na wysokości 500 m n. p. m. Rozciąga się z niej piękna panorama. Tradycyjne greckie domki wzbudzają zachwyt - są pobudowane bardzo gęsto, a między zabudowania wciskają się wąskie uliczki pokryte kocimi łbami. W centrum wioski stoi zabytkowy kościół św. Pantelejmona. W tutejszych sklepikach praktykanci zaopatrzyli się w drobne upominki, np. popularne tutaj miody z kumaro i kasztanowca jadalnego.

Bardzo istotnym punktem programu kulturalnego była wycieczka na Meteory, będące połączeniem cudu natury z geniuszem dawnych budowniczych. Meteory to majestatyczne kilkusetmetrowe masywy skalne, z usadowionymi na szczytach wiekowymi klasztorami (monastyrami), wyglądającymi, jakby były zawieszone w chmurach. Praktykanci wysłuchali opowieści o genezie powstania i założeniach religii prawosławnej, zwiedzili Klasztor Św. Warłama oraz odwiedzili pracownię ikon by poznać proces ich pisania.

Ostatnim punktem programu kulturowego było zwiedzanie Salonik – drugiego pod względem wielkości miasta greckiego. Jego dziedzictwo kulturowe doceniła organizacja UNESCO wpisując kilkanaście obiektów na listę światowego dziedzictwa kulturowego. Młodzież podziwiała panoramę miasta z punktu widokowego na Białej Wieży oraz odwiedziła charakterystyczne punkty na mapie Salonik, takie jak: Plac Arystotelesa, Rotunda i Łuk Triumfalny Galeriusza, ruiny Forum Romanum, Bazylika Św. Dymitra, łaźnie oraz Uniwersytet im. Arystotelesa.

Młodzież kształcąca się w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej wzięła udział w praktykach zawodowych w Grecji z projektu pt. „Mobilność uczniów ZSP nr 6 drogą do kariery zawodowej” nr 2020-1-PL01-KA102-079245, realizowanego w ramach projektu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego, na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Uczniowie tworzyli projekty z wykorzystaniem oprogramowania Adobe Creative. Praktykanci odwiedzili także Municipal Art Gallery of Larissa by poznać dzieła greckiego artysty Yannis’a Gaitisa. Największe wrażenie wywoła wystawa zatytułowana „The crowd and the loneliness”.