Miło nam poinformować,

iż Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6 zakupił pakiet 300 licencji imiennych Kreatywny Start dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich Liceum Sztuk Plastycznych oraz klas jeden – trzy Technikum nr 5 w zawodach: technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik fotografii i multimediów. O zakupie licencji zdecydował Starosta Tomaszowski Pan Mariusz Węgrzynowski i Zarząd Powiatu Tomaszowskiego. Ta decyzja umożliwi pełną realizację podstawy programowej.

W ramach licencji uczniowie będą mogli korzystać w domu przez okres 12 miesięcy z 28 aplikacji wchodzących w skład pakietu Adobe Creative Cloud między innymi Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign, Adobe Premiere, Adobe Animate i wiele innych.

.

Model szkoły 3D przygotowany w programie Blender przez uczniów klasy 4G Kamila Banaszczyka, Michała Goździka i Jakuba Tokarskiego w ramach przedmiotu Modelowanie i drukowanie 3D pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych Pani mgr Małgorzaty Piłat.

Uczniowie zakwalifikowani do projektu pt. „Mobilność uczniów ZSP nr 6 drogą do kariery zawodowej”, realizowanego w ramach projektu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego, na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe uczestniczyli w wycieczkach krajoznawczych umożliwiających poznanie bogactwa kulturowego i przyrodniczego Grecji.

W czasie wolnym od praktyk zawodowych młodzież wzięła udział w rejsie statkiem Elisabeth Cruises po wodach Zatoki Pagasitigos. Praktykanci zawitali na wyspę Trikeri by zwiedzić monastyr Trójcy Świętej, w którym do lat 80-tych XX wieku w tajemnicy przed światem wieziono kobiety. Historia tego miejsca wywarła na wszystkich ogromne wrażenie.

Kolejnym punktem programu kulturowego był spacer Wąwozem Enipeas do wodospadu tworzącego dwa zielono-rdzawe jeziorka zwane Wannami Afrodyty. Według mitologii greckiej bogini miłości odbywała w nich kąpiele przed spotkaniami ze swoim ukochanym Adonisem. Młodzież odwiedziła także schronisko Stavros na łące górskiej, z której rozciągają się piękne widoki na wyższe partie masywu Olimp z jego najwyższym szczytem Mitikasem oraz na całą Riwierę Olimpijską.

W kolejnym dniu uczniowie spędzili wolny czas w Sarym Pantelejmonie - maleńkiej zabytkowej greckiej wiosce w prefekturze Pieria. Wioseczka będąca żywym skansenem jest ulokowana na stokach masywu Olimp na wysokości 500 m n. p. m. Rozciąga się z niej piękna panorama. Tradycyjne greckie domki wzbudzają zachwyt - są pobudowane bardzo gęsto, a między zabudowania wciskają się wąskie uliczki pokryte kocimi łbami. W centrum wioski stoi zabytkowy kościół św. Pantelejmona. W tutejszych sklepikach praktykanci zaopatrzyli się w drobne upominki, np. popularne tutaj miody z kumaro i kasztanowca jadalnego.

Bardzo istotnym punktem programu kulturalnego była wycieczka na Meteory, będące połączeniem cudu natury z geniuszem dawnych budowniczych. Meteory to majestatyczne kilkusetmetrowe masywy skalne, z usadowionymi na szczytach wiekowymi klasztorami (monastyrami), wyglądającymi, jakby były zawieszone w chmurach. Praktykanci wysłuchali opowieści o genezie powstania i założeniach religii prawosławnej, zwiedzili Klasztor Św. Warłama oraz odwiedzili pracownię ikon by poznać proces ich pisania.

Ostatnim punktem programu kulturowego było zwiedzanie Salonik – drugiego pod względem wielkości miasta greckiego. Jego dziedzictwo kulturowe doceniła organizacja UNESCO wpisując kilkanaście obiektów na listę światowego dziedzictwa kulturowego. Młodzież podziwiała panoramę miasta z punktu widokowego na Białej Wieży oraz odwiedziła charakterystyczne punkty na mapie Salonik, takie jak: Plac Arystotelesa, Rotunda i Łuk Triumfalny Galeriusza, ruiny Forum Romanum, Bazylika Św. Dymitra, łaźnie oraz Uniwersytet im. Arystotelesa.

Młodzież kształcąca się w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej wzięła udział w praktykach zawodowych w Grecji z projektu pt. „Mobilność uczniów ZSP nr 6 drogą do kariery zawodowej” nr 2020-1-PL01-KA102-079245, realizowanego w ramach projektu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego, na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Uczniowie tworzyli projekty z wykorzystaniem oprogramowania Adobe Creative. Praktykanci odwiedzili także Municipal Art Gallery of Larissa by poznać dzieła greckiego artysty Yannis’a Gaitisa. Największe wrażenie wywoła wystawa zatytułowana „The crowd and the loneliness”.